Airmar DT812PV-235-N2 - 235kHz - Plastic Thru Hull Smart Sensor - 12 Tilt - NMEA 2000 - 6M Cable [DT812PV-235-N2]
Sale Sold out
DT812PV-235-N2 - 235kHz - Plastic Thru Hull Smart Sensor - 12° Tilt - NMEA 2000 - 6M Cable
Airmar has taken its proven Tilted Element™ and broadband technologies and applied them to its leading line of Smart™ Sensors. The DT800 is a low-profile, retractable, thru-hull sensor that computes accurate depth and temperature data and sends it to any NMEA 0183 or NMEA 2000® display. The DT800 operates at a frequency of 235 kHz and can run simultaneously with other Airmar 50/200 kHz transducers on-board with no interference. The broadband ceramic delivers depth readings to 183 m (600'), as well as accurate shallow-water readings in as little as 500 mm (1.6'). Available in fixed 0°, 12°, or 20° tilt, the DT800 is perfect for power and sailboat applications. It is sold with a choice of rugged housings— plastic, bronze, or stainless steel—to accommodate any vessel type or hull material. These low-profile housings do not affect hull performance and will provide accurate readings at high speeds.
Smart™ Sensor Features
  • Broadband ceramic available with 0°, 12° and 20° tilt options
  • Enhanced depth performance
  • Maximum Depth Range: 180M (594’)
  • Minimum range 0.5M (1.6’)
  • Urethane face provides better sensitivity
  • Excellent high-speed performance
  • Fixed 12° tilt for 8° to 15° deadrise
  • NMEA 2000 output
  • 100 W RMS power
  • Frequency: 235 kHz
  • Cone: 12°
  • All models have depth and temperature
  • 235 kHz eliminates interference with fishfinders
  • Retractable insert provides ease of serviceability
  • Usable Shaft Length: 57mm (2.25”)
  • 6M(19.8”) NMEA 2000® devicenet cable and connector
  • 51mm (2”) housing
  • Blanking plug included
  • Accommodates maximum hull thicknesses 54 mm (2 1/8”)
  • Accommodates minimum hull thicknesses 6.3 mm (0.25”)