Attwood LightArmor HPX Underwater Light - 12 LED Blue [66UW12B-7]
Sale Sold out
LightArmor Extreme High Performance (HPX) Underwater Light - 12 LED & Blue
Features:
  • 12V and 24V DC systems
  • Intelligently engineered for strength and durability
  • Exclusive Heat-Sync Cooling System with Active Overheat Protection
  • Resistant to corrosion, chemicals, and UV damage
  • Extreme impact-resistant lens
  • 3 ft. sheathed wire
  • Reverse polarity protection
  • Fully sealed waterproof electronics
  • Simple installation with minimal mounting hardware
  • Low-profile design
  • Electro-polished 316 stainless steel cover (Optional for OEM)
  • CE certified
Specifications:
  • Fixture Lumens: 5,000
  • Current Draw at 13.6V: 2.59
  • Current Draw at 24V: 1.30