Black Oak Pro Series 3.0 Curved Double Row 20" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [20CCM-D5OS]
Sale Sold out
Pro Series 3.0 Curved Double Row 20" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing
From the second Black Oak's 20" LED light bar is used, users will never hit the open waters without it. This is the perfect marine light bar for docking, interior, exterior, search, and navigation. This waterproof light bar comes in a white or black powder-coated color scheme and will give users a fantastic look and even better functionality!
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Marine Spot light
  • T-Top boat light
  • Jeep hood light
  • UTV dune riding
  • Lower bumper truck lights
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 200W
  • Amp. Draw: 8.4
  • LED Quantity: 40
  • Weight: 7.8 lbs.
  • Raw Lumens: 26,400
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height) – 21.4" x 4.125"
In the Box:
  • Light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • 12 gauge wire
  • Mounting brackets
  • All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: White
  • Length (Inches): 20"