Furuno 165T/275LHW-12P Pocket Mount Combo Transducer f/DFF3D TZT3 Displays [165T/275LHW-12P]
Sale Sold out
165T/275LHW-12P Pocket Mount Combo Transducer for DFF3D & TZT3 Displays
Pocket Mount Combination Transducer
This is a new size housing (12 LX 5 W X 3.5 H) that contains DFF3D elements along with CHIRP elements.
Standard Features
  • DFF3D operating frequency 165 kHz
  • Low—CHIRPS from 42 kHz to 65 kHz, Beamwidth 25° to 16°
  • High—CHIRPS from 150 kHz to 250 kHz, Beamwidth 25°