Lenco 12" x 18" Edgemount Trim Tab Kit w/LED Indicator Switch Kit 12V [TT12X18EI]
Sale Sold out
Edge Mount
Mounts the actuator at the trailing edge of the plane, requiring 4" less transom height than standard mount
  • Instant response electric actuators for precise control
  • Everything is fully submersible, maintenance-free and sealed for life
  • Self-locking ballscrew will not drift, even while backing down
  • 12-gauge laser cut stainless steel trim tab planes
  • High-impact corrosion-proof mounts look great through years of abuse
  • Clean, time and space-saving installation
  • Actuators have high-impact, 50% glass fiber-filled, ultraviolet-resistant nylon case
  • 316 super buff stainless steel rams
Tactile Switch w/ Indicator LED for all Single Actuator Trim Tab Systems
Features:
  • Self-contained, sealed keypad
  • Self-contained, sealed control box module
  • Fade/smudge-proof, laser engraved graphics
  • Plug & play switch wiring harness connector
  • Includes 36" power pigtail for control box
  • 2" hole cut-out size, overall size 2.75" x 2.75"