Pacer Battery Cable Heavy Wall Heat Shrink Tubing - 1" x 12" - Red (2-Pieces) [BHW1-12RD-2]
Sale Sold out
Battery Cable Heavy Wall Heat Shrink Tubing - 1" x 12" - Red (2-Pieces)
Features:
  • Highly abrasion and impact-resistant
  • Easy installation, shrinks when heated over 120 °C
  • The thermoplastic liner will adhere to PVC, neoprene and polyolefin, EPR, steel, and aluminum
  • Any connection in harsh conditions
  • Adhesive lining provides a barrier against contaminants
  • Excellent resistance to acids and alkalis
  • Good resistance to fuel, oil, and solvents
Applications:
  • Splice sealing
  • Primary insulation
  • Cable/jacket repair
  • Direct burial/submersible
  • Strain relief
Specifications:
  • Expanded Inner Diameter: 1.1"
  • Recovered Inner Diameter: 0.367"
  • Application Range AWG: 1/0 - 4/0 (.40 - .95)
  • Recovered Wall Thickness: 0.12"