Trident Marine 3" x 36" Blue Silicone Wet Exhaust Hose [202V3000-36]
Sale Sold out
3" x 36" Blue Silicone Wet Exhaust Hose
Trident Silicone Marine Wet Exhaust Hose gives the best performance with a cool quiet elegance. Silicone naturally handles higher temperatures and will last longer than rubber exhaust hoses. The silicone will also transfer less heat into the engine room. The 202V series Silicone Wet Exhaust products are designed for short straight connections and come with a 10-year warranty.
Trident Silicone Marine Wet Exhaust & Water-Coolant Hose is the ultimate in extra thick soft wall silicone quality with very high temp. performance and extra long service life. Exceeds SAE J2006-R1, and ABYC & NMMA P-1 exhaust standards. #202V Glossy Blue “Very Hi Temp” has 4-6 ply polyester reinforcement and 350°F (177°C) Max. Used worldwide on premium boats, yachts, and special service vessels. It has become the super yacht standard.
Specifications:
  • 10-year warranty
  • Tube & Cover: High-temp silicone
  • Color: Blue
  • Reinforcement: Polyester reinforcement
  • Temperature Range: 350°F (176.7°C)
  • Lengths: 3’ (.914m), 6’ (1.83m), 12’ (3.66m)
*Burst Pressure is 4 x Working Pressure
*All wet exhaust hose to be used on open-ended systems
Specifications:
  • ID Diameter (inches): 3"