Victron Orion-Tr Smart 12/48-8A (380W) Isolated DC-DC Charger [ORI124838120]
Sale Sold out
Orion-Tr Smart 12/48-8A (380W) Isolated DC-DC Charger
The Orion-Tr Smart charger can be used in 12V or 24V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Bluetooth Smart enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart alternator compatibility: engine running detection mechanism.
Adaptive 3-stage charge algorithm: bulk – absorption – float
  • For lithium batteries absorption time is fixed, default 2 hours.
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
Suitable for use in vehicles with a smart alternator (Euro 5 and Euro 6 engines)
Remote on/off
All models are short circuit proof and can be paralleled to increase output current
  • An unlimited number of units can be connected in parallel.
High temperature protected
  • The output current will reduce at high ambient temperatures.
IP43 protection
  • When installed with the screw terminals oriented downward.
Screw terminals
  • No special tools are needed for installation.
Input fuse (not replaceable)
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Quantity
19 in stock